דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
חיפוש
חפש ב:
סדנאות סימולציה
סדנאות סימולציה

סדנת הסימולציה מאפשרת לאנשי החינוך להתנסות בסביבה בטוחה באינטראקציות קונפליקטואליות. הסימולציות מצולמות בווידאו ומבוססות על מצבים המדמים מצבי מציאות בהשתתפות שחקנים ועמיתים ובהנחיית אנשי מקצוע. לאחר ההתנסות בסימולציה מתקיים תחקיר הכולל צפייה של המתנסה בעצמו במהלך הסימולציה, ותהליך של משוב ושיח עמיתים. המשרד מתקצב מרכזי סימולציה הפועלים במוסדות אקדמיים אשר הראו ניסיון וידע בתחום קיום סדנאות. 

​מטרת סדנאות הסימולציה

מטרת סדנאות הסימולציה לקדם את היכולות של עובדי ההוראה בממד הבינאישי של ההוראה באמצעות למידה מבוססת התנסות בסימולציות. למידה מבוססת סימולציה משכללת מיומנויות המקדמות יצירת תקשורת מתמשכת של אמון וכבוד. היא מקנה לתלמידים ולמורים תחושת ביטחון התומכת בפניות שלהם לתהליכי הוראה-למידה, ומקדמת רכישת מיומנויות רגשיות, חברתיות ואקדמיות. 

עקרונות הפעולה של סדנאות הסימולציה

  • סדנאות הסימולציה מהוות חלק מתהליך הפיתוח המקצועי השלם. יש לתכנן את  אופן שילוב הסימולציות כחלק מרצף הלמידה במסגרת הפיתוח המקצועי.

  • התרחישים המהווים בסיס לסימולציות מבוססים על ניסיון הלומדים וצורכיהם ומהווים רכיב חשוב בפיתוח המקצועי. הכנת התרחיש מתבצעת באמצעות איתור הצרכים וסיפורי מקרה של אינטראקציות שכיחות בחיי היום יום המקצועיים של המשתתפים. על מוביל תהליך הלמידה להיות בקשר עם מרכז הסימולציה מספר חודשים לפני הביקור כדי לאפשר בנייה מותאמת לצרכים של קהל היעד.

  • על המשתלמים להגיע עם ידע מוקדם שנלמד במפגשים שלפני הסימולציה. מטרת הסימולציה לתרגל ולקדם את הפרקטיקות היישומיות בנושאים אלו. 

  • תכנון תהליך רפלקטיבי מסכם מהווה תשתית להסקת מסקנות וקבלת החלטות לעתיד. יש לתכנן את ההשתלמות כך שלאחר מפגש הסימולציה ייערך מפגש רפלקטיבי עם כלל המשתתפים המבוסס על הצילומים שנערכו בסימולציה. השימוש בצילומים הוא על בסיס הסכמה בכתב של כל אחד מהמצולמים בטופס האתיקה שמילאו בסדנה.

  • זיהוי החוזקות והאתגרים הוא מרכיב בתחקיר המהווה כלי מצמיח.

  • משך סדנת הסימולציה הוא חמש שעות אקדמיות. גודל הקבוצה בסדנת סימולציה הוא עד 15 איש בקבוצה. כדי לשמור על מסגרת של למידה משמעותית בסדנת הסימולציה, לא ניתן לקיים סדנה לקבוצה גדולה יותר. ברוב המרכזים ניתן לקיים סדנאות לשתיים או שלוש קבוצות במקביל.

קבלת הקצאה לסדנת סימולציה

כדי לקבל הקצאה לסדנת סימולציה יש לפנות למנהל או מנהלת הפסג"ה בבקשה להגיע לסדנה. הקצאות סדנאות הסימולציה לכל פסג"ה נקבעות על פי ההקצאות המחולקות לכל מחוז ומאושרות על ידי מפקחי הפיתוח המקצועי.

לרשימת מרכזי הסימולציה הפועלים ולפרטי הקשר ראו באתר מרכז הידע למרכזי סימולציה הפועל במכון מופ"ת.

קישורים
טפסים
פנייה לקבלת שירות

תודה שפנית באמצעות הפורטל. פנייתך הועברה להמשך טיפול המוקד המחוזי. משך זמן הטיפול המשוער הינו 14 ימים. בסיום הטיפול תקבל הודעת דוא"ל ומסרון בהתאם לאמצעי הקשר המעודכנים במערכות המשרד.

לצפייה בפניות שלי